Panna Maria

Matka Boží

2 490 Kč|Koupit
Panna Maria

Kdy a kde se přesně narodila, není známo. Podle tradice existují tři výklady – podle jednoho se Maria narodila Betlémě, podle jiného v Seforu, místa nedaleko Betléma, podle třetího v samotném Jeruzalémě. Podle tradice, založené na apokryfním Jakubově protoevangeliu (není uznáváno jako biblická kniha), byli jejími rodiči Jáchym a Anna. Dnes uznávané zmínky můžeme nalézt v Novém Zákoně, kde je popisována jako příbuzná Alžběty, matky Jana Křtitele. Bydlela v Nazaretu s rodiči a byla zasnoubená Josefovi z Nazareta, tesařovi. Po Alžbětině početí se Marii zjevil archanděl Gabriel a oznámil jí, že porodí slibovaného Mesiáše, ačkoliv zůstane pannou. Josef jí vzal po zjevení anděla ve snu k sobě, ačkoliv byla těhotná, což ve starověku nebylo myslitelné. Nový zákon o Marii hovoří ještě při pouti do Jeruzaléma. Když bylo Ježíšovi 12 let, byla přítomna jeho prvnímu zázraku v Káni Galilejské. Byla i pod křížem, když ho umučili. Poslední zmínka se nachází ve Skutcích apoštolů, když se modlila po Ježíšově nanebevstoupení. Katolická nebo pravoslavná církev považuje některé aspekty jejího života na základě tradice za věc víry, tzv. dogma. O jejím dalším životě a smrti však nemáme věrohodné záznamy. Zajímavostí také je, že se o Marii jako o Panně a Matce Ježíšově zmiňuje dvakrát také Korán.

 

Patron

Univerzální, všech křesťanů, kteří se k ní utíkají – je matkou všech.

Ikonografie

Zelenající se hůl Aronova, věž Davidova, hvězda nad mořem, lilie, růže, oliva, cedr, 12 hvězd kolem hlavy, měsíc a had pod jejíma nohama. Bývá znázorňována s holubicí symbolizující Ducha sv. a snad nejčastěji s božským dítětem v náruči.

Výrobní šarže I/2018/0001 hmotnost 4,46g
Materiál (kov) Ag 925/1000 Rok výroby 2018

Rozměry

plaketa 33mm x 44mm rozměry 22 x 14 x 3 cm

BALENÍ OBSAHUJE

Stříbrnou plaketu v boxu z plexiskla s vloženou reprodukcí malby, kartu se slovem autora, tématickou brožuru, stojánek z plexiskla s návodem, dárkovou luxusní krabici a ochranný rukáv.

děkujeme za váš dotaz

Zpráva byla úspěšně odeslána. Brzy Vás budeme kontaktovat.

Zpět na stránku