Sv. Bartoloměj

apoštol

2 490 Kč|Koupit
Sv. Bartoloměj

Sv. Bartoloměj byl jedním z apoštolů – učedníků Ježíše Krista. Narodil se v Káni Galilejské a jméno Bartoloměj je pravděpodobně jménem rodovým (aramejsky bar Talmay = syn Talmajův). Jeho původní jméno bylo zřejmě Nathanael („Bůh dal“), ostatně tak je jmenován i v Janově evangeliu, kde o něm Ježíš říká: „Toto je pravý a bezelstný Izraelita“. Překvapený Nathanael se ho zeptá: „Odkud mě znáš?“ a Ježíš odpoví: „viděl jsem tě pod fíkovníkem ještě než tě Filip zavolal.“ Bartoloměj odpověděl: „Rabbi, ty jsi Boží Syn, ty jsi král Izraele!“ Na to Ježíš odpověděl: „Věříš proto, že jsem ti řekl: Viděl jsem tě pod fíkovníkem? Uvidíš ještě větší věci.“ Ježíš pokračoval: „Amen, amen, pravím vám: Uvidíte otevřené nebe a Boží anděly, jak vystupují a sestupují na Syna člověka.“ Bartoloměj s ostatními apoštoly zažil zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Tradice uvádí, že Bartoloměj působil v Indii, Mezopotámii, Persii, Egyptě a v Arménii, kde ho stáhli z kůže a za dob krále Astyagese na západním pobřeží Kaspického moře ho sťali. Existuje evangelium, které nese jeho jméno, považuje se však za apokryfní.

 

Patron

Sedláků, krejčích, pastevců, vinařů, koželuhů, vazačů knih, řezníků, horníků, pekařů, obuvníků, obchodníků s olejem, sýrem a solí, Maastrichtu, Frankfurtu i Plzně, vzýván proti kožním a nervovým chorobám.

Ikonografie

Hlava, křest, kůže, nůž, kniha.

Výrobní šarže I/2018/0001 hmotnost 5,63g
Materiál (kov) Ag 925/1000 Rok výroby 2018

Rozměry

plaketa 34mm x 49mm rozměry 22 x 14 x 3 cm

BALENÍ OBSAHUJE

Stříbrnou plaketu v boxu z plexiskla s vloženou reprodukcí malby, kartu se slovem autora, tématickou brožuru, stojánek z plexiskla s návodem, dárkovou luxusní krabici a ochranný rukáv.

děkujeme za váš dotaz

Zpráva byla úspěšně odeslána. Brzy Vás budeme kontaktovat.

Zpět na stránku