Sv. Ondřej

bratr apoštola Šimona Petra

2 490 Kč|Koupit
Sv. Ondřej

Ondřej byl jeden z dvanácti původních apoštolů – učedníků Ježíše Krista. Byl rybářem a učedníkem Jana Křtitele. Spolu s jeho starším bratrem Šimonem Petrem byl povolán Ježíšem, když zrovna lovili ryby. Podle tradice šířil evangelium hlavně na východě – v Řecku, v okolí Černého moře a snad i v Kurdistánu a Gruzii. Byl umučen kolem roku 60 místodržícím v Patrasu (dnešní Řecko). Nechali ho připoutat na kříž provazy, nikoli přibit, snad aby jeho muka byla delší. Umíral po tři dny a přitom kázal těm, kteří se shromáždili kolem jeho kříže. Tento kříž byl ve tvaru X, a dodnes se nazývá svatoondřejský. Jeho ostatky nechal údajně císař Constantius II. přenést kolem roku 356 z Patrasu do Cařihradu, aby tak potvrdil bratrské pouto mezi Římem a Cařihradem pramenící z obou bratrů apoštolů (Šimon Petr byl pochován v Římě).

 

Patron

Rybářů, sedláků, řezníků, horníků, provazníků, nosičů vody a vdavekchtivých žen. Dále Rumunska, Ruska, Řecka, Skotska, Sicílie; Neapole, Ravenny, Brescie, Amalfi, Mantovy, Bordeaux, Brugg a zejména Patrasu. Bývá vzýván proti dně, křečím, růži a bolestem v krku.

Ikonografie

Evangelium, kříž ve tvaru X, síť, ryba, provazy

Výrobní šarže I/2018/0001 hmotnost 5,45g
Materiál (kov) Ag 925/1000 Rok výroby 2018

Rozměry

plaketa 35mm x 45mm rozměry 22 x 14 x 3 cm

BALENÍ OBSAHUJE

Stříbrnou plaketu v boxu z plexiskla s vloženou reprodukcí malby, kartu se slovem autora, tématickou brožuru, stojánek z plexiskla s návodem, dárkovou luxusní krabici a ochranný rukáv.

děkujeme za váš dotaz

Zpráva byla úspěšně odeslána. Brzy Vás budeme kontaktovat.

Zpět na stránku